logotype

Čo je cukrovka

Cukrovka či diabetes, nazývaná aj diabetes mellitus, je metabolická porucha, pri ktorej ľudský organizmus nemá dostatok inzulínu. Inzulín je hormón, ktorý znižuje hladinu cukru v krvi a pri jeho nedostatku stúpa koncentrácia glukózy (krvného cukru) nad normálnu hranicu. Ak tento stav pretrváva, môže dôjsť k poškodeniu niektorých tkanív.

Rozlišujú sa 2 hlavné typy cukrovky:

Diabetes mellitus 1. typu - úplný nedostatok inzulínu. Vzniká väčšinou už v rannom veku v dôsledku poruchy imunity a je často dedičný. Pacient je pri ňom úplne závislý na liečbe inzulínom. Cukrovka I. typu je spôsobená autoimunitným poškodením buniek. Ide o proces, pri ktorom organizmus zlikviduje tzv. beta bunky nachádzajúce sa v podžalúdkovej žľaze, ktoré produkujú inzulín. Z dôvodu tohto procesu následne dochádza k akútnemu nedostatku inzulínu a liečba preto vždy vyžaduje nielen jeho celoživotné dodávanie z mimotelových zdrojov, ale aj pravidelnú kontrolu glykémií a disciplínu v stravovaní.

Týmto typom cukrovky trpí asi desatina všetkých diabetikov. Jej nástup je náhly. Pacient pociťuje hlad a smäď, ľahko sa unaví a výrazne častejšie močí. Niekedy pociťuje bolesti brucha, zmeny v dýchaní a môže nastať aj úbytok váhy. Je mu pritom nameraná vysoká hodnota glykémie. 

Diabetes mellitus 2. typu - relatívny nedostatok inzulínu. Toto ochorenie sa objavuje najčastejšie v dospelosti (zvyčajne po štyridsiatke), pričom pacient nie je na podávaní inzulínu závislý. Ľudia s týmto typom cukrovky majú väčšinou dosť vlastného inzulínu, ale ich telo ho nedokáže využiť. Diabetes typu 2 je spôsobený zníženou citlivosťou tkanív na inzulín vplyvom nadbytku tuku a nedostatku pohybu. Pacient je obvykle liečený diétou a tabletovými liekmi (tzv. perorálne antidiabetiká) a v prípade, že to nestačí, môže byť v liečbe použitý aj dodatočne podávaný inzulín. Tento typ diabetu je považovaný za civilizačnú chorobu a je v súčasnej dobe veľmi rozšírený.

Týmto typom cukrovky trpí drvivá väčšina diabetikov (uvádza sa až 90%). U väčšiny diabetikov typu 2 je ochorenie vzhľadom k nenápadnému nástupu rozpoznané až keď sú prítomné príznaky neskorších komplikácií: únava, malátnosť, rozmazané videnie, suchá a svrbivá koža, zlé hojenie rán, strata citlivosti v rukách alebo nohách, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, cievne a sexuálne problémy. Tento typ cukrovky má pozvoľné prejavy a osoby často ani nevedia, že týmto ochorením trpia. Obvykle sa na cukrovku II. typu príde náhodne.

Ďalšie typy cukrovky sa vyskytujú menej často.

Rizikové faktory pre vznik cukrovky

Rizikové faktory pre vznik tohto chronického ochorenia môžeme rozdeliť do dvoch skupín:

  • Rizikové faktory neovplyvniteľné:
    vek, genetické dispozície, etnické faktory, ale napríklad aj nízka pôrodná váha

  • Rizikové faktory ovplyvniteľné:
    nadváha a obezita, nedostatok pohybu (pravidelná fyzická aktivita do značnej miery znižuje riziko cukrovky), nevhodné stravovacie návyky, vysoký krvný tlak, fajčenie, nadmerný príjem alkoholu a taktiež rôzne psychosociálne vplyvy

Hlavným predpokladom pre účinnú liečbu je trvalé zníženie nadváhy a pravidelný pohyb (čo sa s HJT dostaví) a diétny režim, ktorý určuje lekár.

- © www.hormonalna-joga-diabetes.sk (2019) -